Do Holašovic se vrací prvorepublikový znak na budovu bývalé české školy

Do Holašovic se vrací prvorepublikový znak na budovu bývalé české školy

Holašovice - Holašovice si připomenou svou historii. V pátek 8. května 2026 bude slavnostně odhalen obnovený prvorepublikový znak na budově bývalé české školy, dnešního infocentra.

V obci Jankov, místní části Holašovice, se v pátek 8. května 2026 od 18 hodin uskuteční slavnostní odhalení prvorepublikového znaku. Ten bude nově umístěn do štítu budovy bývalé české školy, která dnes slouží jako infocentrum. Akce je otevřená široké veřejnosti. Historie budovy sahá do let 1927 až 1928, kdy byla postavena jako první česká škola v obci, přestože tehdy v Holašovicích převažovalo německé obyvatelstvo. Ve štítu mezi dvěma okny v patře byl umístěn státní znak a na fasádě se dodnes dochoval nápis „Jubilejní škola 1928“. Škola byla otevřena deset let po vzniku Československé republiky. Po přičlenění Holašovic k Německé říši budova sloužila německým hraničářům. Právě v této době byl znak ze štítu odstraněn a po druhé světové válce ztracen. Nyní se symbol po téměř devadesáti letech vrací na své místo. Slavnostní akt bude zároveň připomínkou období, kdy čeští obyvatelé tvořili v obci menšinu, a přesto dokázali díky své vytrvalosti a soudržnosti prosadit vznik vlastní školy. Událost tak nabídne nejen návrat historického prvku, ale i příležitost k zamyšlení nad místní minulostí.

Aktuálně

Free Joomla templates by Ltheme